Rozległy sad

To właśnie tutaj rodzina Apple ma sady uginających się do słodziutkich jabłek jabłoni. Poza tym wyrabiają też ciasta i inne s;słodycze sporządzone z jabłek. Również najlepszy w Ponyville sok z tych przepysznych owoców.
Tutaj znajduje się dom rodziny Apple oraz stodoła służąca do przechowywania jabłek, jak i urządzania country imprezek.

Moderatorzy: Mistrz Gry, Kojira, Reetmine, Tali, QuietWord, Sal Ghatorr

Re: Rozległy sad

Postprzez ReflexivoArco » 27 lut 2012, o 16:08

?ucznik obudzi? si? w ju? tradycyjnym miejscu popopijackiej (?) pobudki. Przeci?gn?? si? mamrocz?c pod nosem co? o wystaj?cych wsz?dzie ga??ziach i o konieczno?ci zainstalowania sobie tam jakiego? materaca czy co?. Tak czy inaczej zgramoli? si? z tego ogromniasteeeego kawa?ka drewna. Ku swemu zdziwieniu praktycznie nie mia? kaca, tylko odrobin? kr?ci?o mu si? w g?owie. Zdziwiony spojrza? w niebo, gdzie tak jak si? spodziewa? lecia? samolot z plakatem przyczepionym do ty?u g?osz?cym
,,DZI? JEST 27 LUTEGO''
Rarco pacn?? si? w g?ow?. Potem znowu. Jeszcze raz. Wzi?? kij. Zacz?? si? nim ok?ada? po ?bie. Pobieg? i zacz?? czego ? szuka? po okolicy.
Po bezowocnych poszukiwaniach siekiery ?uczni przystan??. Zda? sobie spraw?, ?e przespa? pierwsze walentynki, które mia? sp?dzi? z drug? osob?. Wyci?gn?? sakiewk? i pogrzechota? ni?. Z westchni?ciem popatataja? w celu zakupienia jakiego? prezentu na nieco spó?nione swi?to zakochanych...

/zt/
Rarco kobieciarz&Diamond amant-BFF
Obrazek
Obrazek
WS-34 S-31 Ag-40 T-24 Int-37 BS-67 Per-32 Fel-30 WP-39
Obrazek
Avatar użytkownika
ReflexivoArco
Wędrowiec
 
Posty: 1252
Dołączył(a): 15 paź 2011, o 13:11
Lokalizacja: Herradura
Płeć: Ogier
Tytuł Użytkonika: Łucznik-alkoholik
Uroczy Znaczek: Jabłko przeszyte strzałą
Lubi: Łucznictwo, dobry alkohol, zły alkohol w dobrej ilości.
Nie Lubi: Fałszywych przyjaciół, wywyższania się.
Strach: Bezbronność, zawiedzenie przyjaciół
Stan: Jestem skłonny uznać, że w związku z Tali <3
Koneksje Rodzinne: ...Porzucony za młodu został przygarnięty przez Zwiadowcę Blaze'a...
Rasa: Kuc ziemny
Multikonto: NIE

Re: Rozległy sad

Postprzez Applejack » 22 lip 2012, o 13:39

Przekroczywszy granice Akrów farmerka odetchn??a g??boko i rado?nie, z lubo?ci? wci?gaj?c znajome powietrze.
-Akry! Tu nawet powietrze inaczej smakuje! - Za?mia?a si? lekko widz?c, jak w jej stron? biegnie Winona. Piesek poskaka? troch? przy swojej pani, szczekn?? rado?nie na Facade, a na Blacka zachcia?o mu si? zawarcze?, po czym pobieg? w swoj? stron?. - Zaraz wam wszystko za?atwi?, ale teraz si? lepiej odsu?cie.. - Stan??a przy odpowiednim drzewie, podci?gn?wszy przedtem obok niego kosze, po czym kopn??a w nie z ca?ej si?y tylnymi nogami. Oceni?a szybko ilo?? str?conych jab?ek. - Starczy ci tyle, cukiereczku? - Zapyta?a Facade, wskazuj?c na pe?ne jab?ek kosze.
Avatar użytkownika
Applejack
Nadwrażliwy
 
Posty: 63
Dołączył(a): 18 sty 2012, o 21:59
Płeć: Nieustawiona

Re: Rozległy sad

Postprzez Tranquil Facade » 22 lip 2012, o 13:50

Facade by?a oszo?omiona wielko?ci? sadu. Nigdy nie widzia?a tylu owocuj?cych na raz drzew w jednym miejscu. To by?o... pi?kne i majestatyczne zarazem, zatrzymuj?ce dech w piersi. Wiedzia?a, ?e b?dzie na Akry wraca? cz??ciej, zarówno dla jab?ek, jak i dla tego w?a?nie widoku.
Szczekanie Winony wyrwa?o j? z zachwytu nad sadem. Na pro?b? AJ odsun??a si? i patrza?a, co m?oda klaczka kombinuje. *BACH!* I rozwi?zanie zagadki skopywania jab?ek spad?o razem z nimi do koszyka. Musi by? strasznie silna, je?li jest w stanie dokona? czego? tak karko?omnego po prostu kopi?c jab?onk?. Ale w sumie co si? dziwi?, robi to zapewne od dziecka - pomy?la?a.
Oceni?a ilo?? jab?ek w koszykach, po czym zwróci?a si? do Applejack:
-Tak, w zupe?no?ci, dzi?kuj? Ci bardzo. Ile Ci jestem za to winna? - tu ?ciszy?a g?os. - I czy nast?pnym razem mog? sama spróbowa? skopa? jab?ka? To wygl?da?o imponuj?co.
Avatar użytkownika
Tranquil Facade
Wędrowiec
 
Posty: 245
Dołączył(a): 15 lip 2012, o 13:52
Lokalizacja: Canterlot
Płeć: Klacz
Tytuł Użytkonika: ( ?° ?? ?°)
Uroczy Znaczek: Dwa kwiaty datury
Lubi: przygody, rzadkie przedmioty
Stan: :natS
Charakter: chaotyczny dobry
Multikonto: NIE

Re: Rozległy sad

Postprzez Applejack » 22 lip 2012, o 13:58

-Ju? mi zap?aci?a? na targu, moja droga, nic nie musisz dodawa?. - O?wiadczy?a Applejack, pomijaj?c fakt, ?e wyp?aci?a reszt? za wszystko, czego nie da?a Facade natychmiast. - Mo?esz spróbowa? nawet teraz, tylko do tego trzeba sporo krzepy. My?lisz, ?e dasz rad?? - Oceni?a j?. No có?, skoro wszystkie jej przyjació?ki by?y w stanie pomaga? kiedy? przy zbiorach... - A Black na pewno ch?tnie ci pomo?e zanie?? te jab?ka, prawda? - Zapyta?a go z u?miechem.
Avatar użytkownika
Applejack
Nadwrażliwy
 
Posty: 63
Dołączył(a): 18 sty 2012, o 21:59
Płeć: Nieustawiona

Re: Rozległy sad

Postprzez Tranquil Facade » 22 lip 2012, o 14:15

-Mimo wszystko wola?abym spróbowa? nast?pnym razem. Nie chc? bra? dodatkowych jab?ek tylko po to, by si? zmarnowa?y, dlatego ?e nie b?dziemy mogli ich przeje?? razem z panem Sleeperem - za?mia?a si?. A dodatkowo nie chc? nadwyr??a? kr?gos?upa pana Gallanta - doda?a ju? do siebie.
- Do tego czasu troch? po?wicz? i na pewno dam rad?!
Zacz??a powoli przesypywa? jab?ka do swojej torby i z rado?ci? obserwowa?a, jak si? powolutku zape?nia. Pan Sleeper na pewno b?dzie ucieszony tak? ilo?ci? dobrych owoców, niech tylko na nie spojrzy po jej powrocie do Rezydencji. Z pewno?ci? os?upieje! Facade z rado?ci wymskn?? si? cichy chichot. Po dope?nieniu i zapi?ciu torby zwróci?a si? jeszcze do Applejack:
-Dzi?kuj? bardzo za pozwolenie mi przyj?? tutaj. To jedno z najpi?kniejszych i najspokojniejszych miejsc, jakie widzia?am. Przyjemnie mi tu b?dzie wraca? po kolejne zapasy jab?ek dla pana Sleepera. Tymczasem musia?abym si? ju? po?egna?, moje zakupy du?o wa??, a mimo moich ch?ci przebywania tutaj niezbyt mog? z tak? ilo?ci? baga?u. Mi?o mi by?o Ci? pozna?, Applejack.
Avatar użytkownika
Tranquil Facade
Wędrowiec
 
Posty: 245
Dołączył(a): 15 lip 2012, o 13:52
Lokalizacja: Canterlot
Płeć: Klacz
Tytuł Użytkonika: ( ?° ?? ?°)
Uroczy Znaczek: Dwa kwiaty datury
Lubi: przygody, rzadkie przedmioty
Stan: :natS
Charakter: chaotyczny dobry
Multikonto: NIE

Re: Rozległy sad

Postprzez Black_Gallant » 22 lip 2012, o 19:43

Black zebra? ca?y baga? jaki mia?. Cicho do siebie j?kn?? i zacisn?? z?by. Jednak jego plecy jeszcze si? nie wygoi?y i b?dzie musia? nied?ugo zmieni? banda?e.

- Spokojnie, nie takie ci??ary nosi?em. AppleJack, je?eli b?dziesz potrzebowa? pomocy przy zbiorach, ch?tni? si? zatrudni?.

Powiedzia? i odszed? z Tranquil.
[z/t]
Incompetence, breeds even more incompetence
- Megatron


WS....BS.....S.....T....PER...AG...INT....FEL...WP....HP
37.....46....47...39......25....38....33....42.... 28....13
Avatar użytkownika
Black_Gallant
Upadły Anioł
 
Posty: 914
Dołączył(a): 22 paź 2011, o 08:58
Lokalizacja: Kraków
Płeć: Ogier
Tytuł Użytkonika: Pierwszy Elegant
Uroczy Znaczek: Cylinder
Lubi: Modę, Swoje mankiety
Nie Lubi: Rażącego braku higieny, złego wychowania.
Strach: Wielki Magiel
Stan: W związku z Bright Beer
Koneksje Rodzinne: Shiny Masquarade - Brat
Tali - Siostra
Silent Grass - Biologiczny Ojciec.
Vermouth - Syn.
Haramu - Córka
Bright Beer - Przyszła żona.
Poza tym, wychowany jako sierota.
Rasa: Ziemny
Charakter: Własny
Multikonto: NIE

Re: Rozległy sad

Postprzez Applejack » 22 lip 2012, o 19:52

-Ale si? nie zmarnuj?, zbior? je zaraz. - Z lekkim zdziwieniem powiedzia?a Applejack. Z rado?ci? patrzy?a, jak klaczy si? poprawia nastrój na widok torby pe?nej jab?ek. - Mi?o b?dzie ci? znowu kiedy? zobaczy?. Mo?e wpadniesz jutro na herbat? czy co?? Kolejnym razem mog? te? poprosi? BigMaca by ci niós? jab?ka, je?li kupisz wi?ksz? ilo??. - Zaproponowa?a. Odwróci?a si? do Blacka. - Zawsze nam si? przydadz? kopyta do pomocy. - Powiedzia?a dyplomatycznie.
Avatar użytkownika
Applejack
Nadwrażliwy
 
Posty: 63
Dołączył(a): 18 sty 2012, o 21:59
Płeć: Nieustawiona

Re: Rozległy sad

Postprzez Tranquil Facade » 22 lip 2012, o 20:07

-Spokojnie, pierw spo?ytkuj? ten ogrom jab?ek, który z panem Gallantem d?wigamy na plecach. I z ch?ci? wpadn? tu jeszcze, zobaczymy, czy jutro pan Sleeper da mi taryf? ulgow?. Dzi? mimo wszystko nic nie zrobi?am w rezydencji i musia?abym to nadrobi?... - powiedzia?a lekko zasmucona. Ci??ko by?o jej pogodzi? si? z faktem, ?e mimo wszystko nie takie ma?e pieni?dze wi??? si? z utrat? wolno?ci, jak? mia?a do tej pory.
-No nic, tymczasem ?egnam si? i wracam do Canterlot, do zobaczenia!
Pomacha?a kopytkiem na po?egnanie i odesz?a z Gallantem.

[z/t]
Avatar użytkownika
Tranquil Facade
Wędrowiec
 
Posty: 245
Dołączył(a): 15 lip 2012, o 13:52
Lokalizacja: Canterlot
Płeć: Klacz
Tytuł Użytkonika: ( ?° ?? ?°)
Uroczy Znaczek: Dwa kwiaty datury
Lubi: przygody, rzadkie przedmioty
Stan: :natS
Charakter: chaotyczny dobry
Multikonto: NIE

Re: Rozległy sad

Postprzez Applejack » 24 lip 2012, o 18:32

Ledwo Facade i Black si? odwrócili by wyj??, AppleJack wpad?a w wir pracy - wezwa?a na pomoc kilku cz?onków rodu i, sama skopuj?c owoce na ziemi?, pozostawi?a ich zbieranie licznym krewniakom. Niemal?e tanecznymi ruchami przemieszcza?a si? od drzewa do drzewa, traktuj?c ka?de swoimi kopytami i sprawiaj?c, ?e ziemia sta?a si? czerwona i ?ó?ta od jab?ek. Wreszcie, po zaledwie kilku minutach, w czasie których obs?u?y?a z kilkadziesi?t jab?oni, stan??a, patrz?c na swoje dzie?o. "Chyba na dzi? starczy" uzna?a.
-No dobra, to ja skocz? do Ponyville w sprawach biznesowych, a wy to pozbierajcie, dobrze? - Rzuci?a g?o?no i, nie czekaj?c na odpowied?, pogna?a do miasteczka.

[zt]
Avatar użytkownika
Applejack
Nadwrażliwy
 
Posty: 63
Dołączył(a): 18 sty 2012, o 21:59
Płeć: Nieustawiona

Re: Rozległy sad

Postprzez Tranquil Facade » 15 sie 2012, o 20:59

Do tego sadu Facade zawsze lubi?a wraca? - wielki, spokojny, cichy. No i pe?en przepysznych jab?ek, do zbierania których ma si? w?a?nie zabra?. Przy ?cianie domu dojrza?a dwa koszyki przeznaczone do tego celu. Pochwyci?a je szybko w z?by i ustawi?a je pod pierwszym owocowym drzewem. Ustawi?a si? starannie ty?em do pnia, próbuj?c na?ladowa? zachowanie Applejack z ostatniego razu, jak zbiera?a jab?ka dla niej. Podnios?a tylne kopyta, zrobi?a porz?dny wymach i...

Trafi?a obojgiem kopyt w powietrze. Jej przednie ko?czyny podskoczy?y lekko z powodu w?o?onej w kopni?cie si?y i klaczka run??a p?asko na ziemi?. By?o to do?? bolesne, ale zacisn??a z?by i, wstaj?c, ?mia?a si? z siebie po cichu.
-No có?, wida? nie by?am do?? skupiona na tym kopni?ciu, co? - spyta?a z u?miechem farmerki.
Do drugiego kopni?cia przygotowywa?a si? ju? lepiej. Stan??a naprzeciw drzewa, spokojnie odmierza?a odcinek mi?dzy swoim tylnym kopytem a pniem, wykonywa?a s?abe, próbne kopni?cia w celu znalezienia odpowiedniego miejsca do uderzenia. Zapewne wygl?da?o to do?? zabawnie dla Applejack, która wykonywa?a t? czynno?? bez zastanowienia.
Po paru minutach gimnastyki naprzeciw pnia Facade powtórzy?a wszystko jeszcze raz na spokojnie i kopn??a ponownie. Czysty strza? spowodowa? natychmiastowe wpadni?cie wszystkich jab?ek z drzewa do koszyków. Widz?c to, klacz rozpromieni?a si? - w ko?cu to jej pierwsze ca?kowicie samodzielne skopane jab?ka!
-Gdzie mam je odk?ada?? - spyta?a Applejack.
Avatar użytkownika
Tranquil Facade
Wędrowiec
 
Posty: 245
Dołączył(a): 15 lip 2012, o 13:52
Lokalizacja: Canterlot
Płeć: Klacz
Tytuł Użytkonika: ( ?° ?? ?°)
Uroczy Znaczek: Dwa kwiaty datury
Lubi: przygody, rzadkie przedmioty
Stan: :natS
Charakter: chaotyczny dobry
Multikonto: NIE

Re: Rozległy sad

Postprzez April Moon » 15 sie 2012, o 21:12

Z daleka przyby?a klacz w pe?ni niczym ksi??yc. Czego w pe?ni zapytacie? Tajemniczo?ci oczywi?cie. Poszukiwa?a idealnego miejsca do obserwowania niebosk?onu w czasie letnim, a s?ysza?a i? nad Akrami Jab?kowymi s? zawsze najlepsze warunki pogodowe. Obserwowa?a waniliow? klacz i u?miecha?a si? tajemniczo do siebie. Gdy za? tej uda?o si? str?ci? du?o jab?ek do koszyka, roze?mia?a si? w rozkoszy.
- Brawo! ?wietnie ci idzie! Doprawdy!
Okolica jej sie spodoba?a. By?a przesympatyczna. Ciekawe jakie s? tutejsze kucyki.
Obrazek

WS....BS.....S.....T....PER...AG...INT....FEL...WP....HP
30....35.....28...35....33.....36....34....34.......37.....?
Avatar użytkownika
April Moon
Nadwrażliwy
 
Posty: 524
Dołączył(a): 14 sie 2012, o 21:04
Lokalizacja: Kraków
Płeć: Klacz
Tytuł Użytkonika: Księżycowa Klacz
Uroczy Znaczek: Księżyc w aktualnej kwadrze oraz Szara gwiazdka.
Lubi: Księżyc, Gwiazdy, dobry s...erial.
Nie Lubi: Złego s...erialu, dnia, Nowiu.
Strach: Że nie wróci po nowiu.
Stan: Panna
Koneksje Rodzinne: Rodzina w Manehattanie. Tato, Mama i młodsza siostra.
Rasa: Jednorożec.
Charakter: Praworządny zły - Chaotyczny neutralny.

Re: Rozległy sad

Postprzez Applejack » 17 sie 2012, o 20:25

Pierwsza próba skopania jab?ek przez Facade nie wysz?a najlepiej, ale na razie Applejack nie zauwa?y?a, by cokolwiek jej grozi?o z powodu braku do?wiadczenia. Widz?c jednak kolejn? prób?, nawet mimo, ?e zaj??a ona sporo czasu, mia?a ochot? wr?cz zaklaska?.
-Brawo, doskonale, moja droga! - Zawo?a?a. - W stodole jest miejsce na t... - Przerwa?a, gdy nagle pojawi?a si? niedaleko nich kolejna klacz, która te? chwali?a Facade. Bez ogródek AJ podesz?a do niej i uj??a j? za kopyto, potrz?saj?c nim energicznie. - Mi?o ci? pozna?! Jestem Applejack! - Dopiero teraz j? pu?ci?a.
Avatar użytkownika
Applejack
Nadwrażliwy
 
Posty: 63
Dołączył(a): 18 sty 2012, o 21:59
Płeć: Nieustawiona

Re: Rozległy sad

Postprzez Tranquil Facade » 17 sie 2012, o 21:06

Na pochwa?? z ust Applejack Facade rozpromieni?a si? jeszcze bardziej. Musia?o jej pój?? naprawd? dobrze, skoro zosta?a nagrodzona s?ownie w taki sposób! Chcia?a zamachn?? si? do kolejnego uderzenia, gdy znik?d pojawi?a si? w okolicy granatowa klacz. Nie spodoba?a si? ona pokojówce z samego wygl?du, a ju? w ogóle ze sposobu wyra?ania si?. Doprawdy, kto dzi? u?ywa na co dzie? takiego s?ownictwa! Zachowywa?a si?, jakby przysz?a nie wiadomo sk?d i jeszcze nie spyta?a Applejack, czy mo?e wej?? na teren sadu. Nie lubi?a kucyków nie b?d?cych szczerymi, a ona wygl?da?a, jakby mia?a wiele do ukrycia. Facade postanowi?a by? nieufna w stosunku do niej, patrz?c, jak farmerka ?mia?o u?ciskuje jej kopyto.
-O... Hej.
Avatar użytkownika
Tranquil Facade
Wędrowiec
 
Posty: 245
Dołączył(a): 15 lip 2012, o 13:52
Lokalizacja: Canterlot
Płeć: Klacz
Tytuł Użytkonika: ( ?° ?? ?°)
Uroczy Znaczek: Dwa kwiaty datury
Lubi: przygody, rzadkie przedmioty
Stan: :natS
Charakter: chaotyczny dobry
Multikonto: NIE

Re: Rozległy sad

Postprzez April Moon » 18 sie 2012, o 07:22

- Jestem April Moon. Te? mi ci? mi?o pozna?.
U?miechn??a si?, gdy Pomara?czowa telepa?a jej kopytkiem energicznie. Dawno nie spotka?a si? z tak gor?cym powitaniem.
Gdy AJ przesta?a ju? próbowa? wywo?a? u niej wstrz?s mózgu, spojrza?a spokojnie na Tranquil.
- A jak ty masz na imi?? Nie dos?ysza?am.
U?miechn??a si? i przysiad?? sobie obok nich.
Obrazek

WS....BS.....S.....T....PER...AG...INT....FEL...WP....HP
30....35.....28...35....33.....36....34....34.......37.....?
Avatar użytkownika
April Moon
Nadwrażliwy
 
Posty: 524
Dołączył(a): 14 sie 2012, o 21:04
Lokalizacja: Kraków
Płeć: Klacz
Tytuł Użytkonika: Księżycowa Klacz
Uroczy Znaczek: Księżyc w aktualnej kwadrze oraz Szara gwiazdka.
Lubi: Księżyc, Gwiazdy, dobry s...erial.
Nie Lubi: Złego s...erialu, dnia, Nowiu.
Strach: Że nie wróci po nowiu.
Stan: Panna
Koneksje Rodzinne: Rodzina w Manehattanie. Tato, Mama i młodsza siostra.
Rasa: Jednorożec.
Charakter: Praworządny zły - Chaotyczny neutralny.

Re: Rozległy sad

Postprzez Celestia » 18 sie 2012, o 22:50

Ksi??niczka skierowa?a si? na farm? tu? po opuszczeniu drugiej, samej si? zastanawiaj?c po co dok?adniej tutaj przychodzi. Czy? ju? nie do?? kuców wys?a?a na tamt? misj?? Lecz mimo wszystko nie mog?a im ufa?, sami jak wida? nie potrafili sobie da? rady i wszystko chrzanili. Prezenty ju? jej nie obchodzi?y, teraz by?y inne priorytety. Po sprawie z heroldami urodziny Luny mia?y zerowe znaczenie, ale sprawy gospodarcze ju? tak. Pomara?czow? klacz znalaz?a dosy? szybko, nie musia?a szuka?- ta znajdowa?a si? w sadzie, by?y z ni? dwa inne kucyki. Wola?aby spotka? si? z ni? na osobno?ci, mimo wszystko pewno znajdzie si? tutaj miejsce na rozmow? w cztery oczy. Przekroczy?a próg sadu i szybkim krokiem podesz?a do klaczy.
- Witaj Applejack, mog?abym z tob? porozmawia? na osobno?ci?- Do dwóch pozosta?ych klaczy skin??a g?ow?, nie przejmowa?a si? nimi. Chcia?a rozmawia? jedynie z Elementem Szczero?ci.
Ekwipunek- miecz normalny, torba podróżna, szary płaszcz, mieszek- złoto i kamienie szlachetne.
WS-BS-S-Per-T-Ag-Int-Fel-WP-HP
32-24-31-34-34-24-44-38-34-16
Za avatar thx Poke:)
Avatar użytkownika
Celestia
Księżniczka
 
Posty: 359
Dołączył(a): 13 gru 2011, o 18:14
Lokalizacja: Canterlot
Płeć: Klacz
Tytuł Użytkonika: Tyrant
Uroczy Znaczek: Słońce/ obecnie Słonecznik
Lubi: Władzę, harmonię, Twilight Sparkle, Lunę( czasami).
Nie Lubi: Luny( czasami), Nightmare Moon, Discorda, Chrysalis, Tali kiedy ta postanawia być chaotyczna. Król Sombra pracuje dla mnie trololo!
Strach: Oczywiście, że nikogo się nie boje.
Stan: Oczywiście, że nikt nie jest mnie godzien.
Koneksje Rodzinne: Siostra Luna, bratanek Blueblood, siostrzenica Cadance, Shining Armor( siostrzeniec poprzez ślub)
Rasa: Alicorn
Charakter: Praworządny zły
Multikonto: NIE

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Akry Słodkich Jabłek

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron